Proč je dobré objímat stromy a nestydět se za to

Objímání stromů je aktivita, která u mnoha lidí budí přinejmenším rozpaky. Kdo je přistižen s rukama kolem kmene, ten má našlápnuto sklidit zvláštní pohledy kolemjdoucích nebo být rovnou označen za ezoblázna.

Je obejmutí stromu pouhá výstřednost nebo to pro náš život může mít nějaký reálný přínos?

Pojďme se na to společně podívat.

Pro tělo i pro duši

Stromy jsou geniálním vynálezem matky přírody. Mají příznivý vliv na klima, jsou to přírodní lékárny, poskytují životní prostor pro jiné organismy a každé místo, kde rostou, svojí existencí zvelebují.

Jejich pozitivní vliv na člověka byl prokázán i vědecky, takže můžeme předpokládat, že je pro nás objímání stromů prospěšné. Stačí jen vědět, proč to vlastně děláme.

Vybírat můžeme z těchto 5 hlavních benefitů:

1) Přínos pro fyzické tělo

Stromy produkují nespočet látek, pomocí kterých komunikují se svým okolím. Nejzajímavější z nich jsou pro nás terpeny, známé také jako éterické oleje.

Výzkumy ukázaly, že jejich vdechování má pozitivní vliv na náš nervový a imunitní systém, a protože jsou vylučovány nejen listy, ale i kůrou, při obejmutí kmene se ocitáme nosem přímo u zdroje.

2) Psychická podpora

Objímání jako takové je důležitá psychosociální aktivita. Nejenže snižuje hladinu stresových hormonů, ale má navíc schopnost mírnit deprese a úzkosti.

Také utužuje mezilidské vztahy a navozuje pocit bezpečí. A nic neposílí náš pocit bezpečí víc, než když můžeme obejmout někoho, z koho vyzařuje pevnost a síla.

Pokud vás tedy něco trápí, potřebujete v životě cítit podporu a zrovna není nikdo vhodný po ruce, zkuste se na chvíli opřít o urostlý strom. Vaše problémy to sice nevyřeší, ale dá vám to sílu pokračovat vstříc lepším zítřkům.

Nejpříjemnější je opřít se o prastarý strom, odevzdat všechny starosti a jenom tak být. Na snímku je kmen Zuvačovského javoru, lokalita Komňa

3) Energetická powerbanka

Energie, vibrace a kvantování jsou trendy slova, která dneska frčí. Ať už si o tomto tématu myslíte cokoliv, faktem zůstává, že někteří lidé jsou vnímavější na vyzařování druhých než jiní.

A tak zatímco energetičtí upíři nás vysávají, existují také „powerbanky“, které nám můžou pomoci dobít naše životní baterky. Mezi ně patří i stromy.


Už staří čínští mistři čchi-kung chodili cvičit pod zelené velikány, aby vyzařováním Lesa posilovali svou životní energii (čchi). Dnes se energetickým působením stromů na člověka zabývá dendroterapie.

Takže pokud patříte mezi citlivé jedince, kteří se snadno přehltí a vyčerpají, obejmutí stromu vám může pomoci vrátit se do rovnováhy.

Návod, jak na to, najdete třeba zde:

4) V kontaktu s tím, co nás přesahuje

Existují prameny, které tvrdí, že lze navázat spojení s duchem stromu a čerpat jeho moudrost.

Stromové bytosti se nazývají dévy a na každý živý strom připadá právě jedna. Dévy mohou být mužské nebo ženské a traduje se o nich, že milují drahé kameny.

Pokud s nimi toužíte rozmlouvat nebo je dokonce vidět, je to prý možné. Stačí vám k tomu jen trpělivost a trénink.

Návod, jak na to, najdete například v těchto knihách:

Ať už zvolíte jakýkoliv postup, fyzický kontakt se stromem je jedním z důležitých kroků procesu navázání komunikace s jeho duchem.

A k čemu je vůbec dobré se o něco takového pokoušet?

Pokud by se vám to povedlo, může to pro vás sloužit jako důkaz, že existuje něco, co nás přesahuje. Lidé s touto zkušeností jsou vůči životu mnohem otevřenější a zároveň i pokornější.

Ale to ještě není vše.

Stromy, zvláště ty prastaré, už ledacos zažily. Umím si představit, že bytost, která žije několik stovek až tisíců let a má tedy patřičné zkušenosti i životní nadhled, by nám lidem mohla hodně předat.

Mají stromy duši? Na to si každý musí odpovědět sám. Jedno je každopádně jisté: některé mají obličej. Na snímku je kmen buku, lokalita Kopánky

5) Pouto s naší prapodstatou

V poslední době narůstá počet lidí, kteří zjišťují, že jsou odpojeni od svého prožívání. Někteří nevnímají signály svého těla, jiní řeč emocí.

Odpojenost od sebe může vznikat následkem prožitého traumatu nebo výchovnými vlivy a často vede k tomu, že nežijeme svůj plný potenciál, nerozumíme si a mnohdy ani nevíme, co od života vlastně chceme.

Návrat zpátky k sobě může být složitý a časově i finančně náročný: než totiž odstraníme všechny nánosy, nějakou dobu to zabere a můžeme se hezkých pár let cyklit v kolečku nejrůznějších terapií bez valného výsledku.

Protože jsme svojí podstatou živí tvorové, představuje kontakt s přírodou jeden z nejrychlejších způsobů, jak se na sebe zase napojit. Les obnovuje prastaré pouto, které jsme jako technologicky zaměření obyvatelé měst dávno poztráceli, a umožňuje nám vnímat se takoví, jací doopravdy jsme.

Obejmutí stromu nás ukotvuje v přítomném okamžiku. Pomáhá nám odplavit vtíravé myšlenky, zahodit masky a začít vnímat, co všechno k nám promlouvá: tělo, emoce, příroda, duše. Mizí pocity osamělosti a vykořenění, nastupuje sebepřijetí a vnitřní klid.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je ruce-1.jpg.
Objímání stromů nám umožňuje aktivně zapojit i nejvíce opomíjený smysl: hmat

Stromeček v náruči blaho vám zaručí

Pokud tedy máte zálibu v objímání stromů, klidně v tom pokračujte dál. Rozhodně si tím prospíváte, i kdyby přírodní spiritualita nebyla váš šálek čaje.

A pokud jste se k tomu zatím neodhodlali a váháte, jestli to bude působit i na vás, prostě to vyzkoušejte. Zaručuji vám, že nic horšího než to, že se budete cítit uvolněněji, se vám stát nemůže.

2 reakce na “Proč je dobré objímat stromy a nestydět se za to”

  1. Ano, v betonových městech se snadno zapomíná, odkud ve skutečnosti pocházíme. Jak píšeš, stromy jsou geniálním vynálezem matky přírody, takže je skvělé, že jsi přehledně zmínila tolik benefitů, které nám mohou nabídnout 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *